5 лютого у школах країни пройшла всеукраїнська акція #STOP_SEXтинг у межах міжнародного Дня безпечного інтернету. Спеціально для акції #STOP_SEXтинг команда Уповноваженого Президента України з прав дитини спільно з Департаментом кіберполіції м. Києва, видавництвом «Ранок» та за підтримки інтернет-партнера «Датагруп» створила розробку шкільного уроку на тему захисту підлітків від сексуальних ризиків у мережі інтернет «Інтимне селфі в інтернеті — жарт чи небезпечний ризик?».
Урок пройшов майже в усіх навчальних закладах країни, адже, згідно статистики, 16 % дітей у світі надсилають свої інтимні фото друзям або незнайомим із мережі (це близько півмільйона українських дітей*). Явище обміну інтимними фото у мережі називають «секстинг». Надсилаючи свої інтимні фото, діти піддають себе ризику поширення цих матеріалів у мережі, що призводить до кібербулінгу та цькування у школі. Разом з тим усе більше дітей страждають від онлайн-грумінгу – вимагання інтимних фото та шантажування.
«Мета уроку: сформувати в українських учнів уявлення про актуальні ризики в інтернеті, пов’язані з надсиланням власних інтимних фото. Розробляючи цей урок, ми зробили аналіз кращих міжнародних програм і досвіду превентивних інформаційних кампаній на тему ризиків в інтернеті, провели переговори з європейськими організаціями та отримали ліцензії на переклад, адаптацію та використання в уроці відео з їхньої інформаційної кампанії. Завдяки цим матеріалам вчителі можуть доступно розповісти про такі ризики дітям. Важливо, що після уроків учні будуть розуміти зміст таких понять, як «секстинг» та «онлайн-грумінг». А головне – вони будуть знати, як діяти та де можна отримати допомогу у разі потрапляння в подібні ситуації», – пояснює Анастасія Дьякова, національний експерт із захисту дітей від насильства, яка працює у команді Уповноваженого Президента України з прав дитини.
У межах акції директор департаменту з інформаційної безпеки «Датагруп» Олександр Приходько разом з Анастасією провели такий урок для учнів київської Новопечерської школи.
«Складно уявити життя сучасної молоді без користування інтернетом. Для дітей та підлітків це головний інструмент спілкування, навчання, розваг тощо. Часто вони в цьому набагато вправніші за нас, але через брак життєвого досвіду діти можуть недооцінювати існуючі загрози. Наше завдання, як батьків, – простими словами розповісти про існуючі реальні небезпеки в мережі. Зазвичай цього достатньо, щоб вберегти дитину. Саме тому, як соціально відповідальна компанія, ми підтримали цю ініціативу», – коментує Олександр Приходько, директор департаменту з інформаційної безпеки «Датагруп».
*Нагадуємо: дослідження Національної спільноти Великої Британії щодо попередження жорстокого ставлення до дітей свідчить про те, що 16 % дітей у світі надсилають свої інтимні фото. В Україні на сьогодні 3 058 630 дітей у віці від 11 до 18 років, тобто близько півмільйона дітей надсилають свої інтимні фото. Із них кожна друга дитина надсилає свої фото друзям, а кожна третя ділиться цими матеріалами з людьми, з якими вона спілкується лише в інтернеті. Із січня 2017 року до червня 2018 року на дитячу гарячу лінію в Україні звернулися 2 627 дітей щодо проблеми секстингу, а від онлайн-грумінгу постраждали 1 047 дітей.